Sygnaliści. Brak procedur to ryzyko dla spółki i zarządu
Skuteczny system zgłoszeń nieprawidłowości w spółce oznacza większą ochronę przed potencjalną odpowiedzialnością karną czy materialną kadry zarządczej czy odpowiedzialnością samej spółki.
25 września 2024 r. wejdzie w życie ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Podmioty prawne, w których pracę zarobkową świadczy w różnych formach co najmniej 50 osób, zobligowane są przyjąć wewnętrzną procedurę przyjmowania zgłoszeń sygnalistów i podejmować działania następcze, a także zbudować efektywny system ochrony sygnalistów.
Grzywna, a nawet więzienie
Za niewywiązanie się z ciążących na organizacji obowiązków w tym zakresie ustawa nakłada poważne sankcje. Wśród nich jest nie tylko kara grzywny, ale także kara ograniczenia wolności oraz kara pozbawienia wolności, która w skrajnych przypadkach może wynieść nawet 3 lata.
Warto podjąć odpowiednie kroki gwarantujące, że podmiot zobowiązany do stosowania nowych przepisów będzie w stanie w skuteczny sposób wdrożyć system ochrony sygnalistów, w tym w szczególności przyjąć stosowną procedurę i utworzyć wewnętrzny kanał zgłoszeń przed dniem wejścia ustawy w życie. Czasu na wdrożenie koniecznych rozwiązań nie jest dużo, a obowiązkowa procedura zgłoszeń wewnętrznych (ustawa wyraźnie określa elementy, które powinna zawierać) wymaga nie tylko przemyślanego przygotowania, ale też przeprowadzenia konsultacji ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami osób świadczących pracę na rzecz danego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta